/ در آموزش وردپرس / نویسنده

چرا وردپرس را انتخاب کرده و از آن استفاده می کنیم ؟

چرا وردپرس را انتخاب کرده و از آن استفاده می کنیم ؟

چرا وردپرس ؟

معمولا همه کاربران این سوال را می پرسند که چرا وردپرس، یعنی  وردپرس چه چیز هایی دارد  که باعث انتخابش جهت استفاده برای طراحی وب سایت ما می گردد. پیش از آنکه این سوال را تشریح کنیم بهتر است اول کمی با خود وردپرس آشنا شویم پس سوال اول ما اینگونه خواهد بود : وردپرس چیست ؟

وردپرس یک cms و یا سیستم مدیریت محتوا است که در ابتدا با هدف راه اندازی سیستم وبلاگدهی وردپرس ایجاد شد و پس از موفقیت چشمگیری که داشت به صورت متن باز در اختیار عموم قرار گرفت . وردپرس کاملا رایگان است و به صورت متن باز یعنی قابل ویرایش برای عموم کاربران خود می باشد . نصب و راه اندازی وردپرس به صورت کاملا ساده و تنها با چند کلیک صورت میگیرد.

سوال بعدی که قبل از پاسخ سوال اصلی باید پرسید این است که اصلا چرا باید از cms  استفاده کنیم حالا تا وردپرس ؟

برای پاسخ این سوال یک سوال دیگر از شما می پرسم که تمام فعالیت های بشر برای چه هدفی صورت می گیرد ؟ پاسخ واضح است برای رفاه یعنی بشر لباس را برای رفاه ، مسکن را برای رفاه و کار های خود را برای دریافت پول تا با آن به رفاه برسد انجام میدهد . حالا متوجه می شویم که سی ام اس نیز برای رفاه حال ما آماده شده است ، انسان ها به صورت زاتی تنبل هستند و ساده ترین راه ها را انتخاب می کنند. در فضای مجازی نیز به همین ترتیب می باشد یعنی برای طراحی وب سایت در سال های گذشته نیاز با دانش برنامه نویسی بود که این خود مشکلات بسیاری را به همراه داشت پس از تولید و انتشار سیستم های مدیریت محتوا و یا سی ام اس ها که عموما به صورت متن باز ارائه می شدند . جامعه طراحی وب بیشتر از قبل شاهد گستردگی بود . یکی دیگر از عواملی که باعث انتخاب سی ام اس برای طراحی وب سایت می شود فعالیت هزاران توسعه دهنده و گاها مانند وردپرس میلیون ها توسعه دهنده و کاربر بر روی آن است . این یکی دیگر از عواملیست که میتوان برای انتخاب سی ام اس بیان کرد . هر چقدر هم یک سیستم اختصاصی به خوبی طراحی و برنامه نویسی شود باز این کار توسط یک نفر و یا چند نفر و خیلی کم با کمک چند صد نفر ( که عملا غیر ممکن است ) صورت گرفته است پس میلیون ها نفر خیلی بهتر میتوانند یک سیستم را طراحی و برنامه نویسی کنند . دلیل دیگر رایگان بودن این سرویس ها می باشد.

چرا وردپرس ؟

در بین هزاران سیستم مدیریت محتوایی که روز به روز در حال گسترش می باشند وردپرس چند خاصیتی دارد که دلیل های اصلی برای محبوبیت این سیستم می باشد از جمله سادگی کاربری آن ، سادگی وردپرس برای همه محرز شده است به طوری که کاربران مبتدی بسیاری را جمع کرده است البته کاربران حرفه ای نیز کاملا با این موضوع آشنا و از آن راضی هستند این همان رفاهیست که در قسمت بالا توضیح داده شد . مورد بعدی دسترسی پذیری آسان به بخش های وب سایت می باشد به طوری که برای مدیریت پلاگین ها ( امکاناتی که در وردپرس هسته وجود ندارند توسط برنامه های جانبی اضافه می شوند که این برنامه ها را پلاگین و یا افزونه می نامند ) فقط کافیست به منوی افزونه ها رفته و از آنجا هم نصب ، ویرایش و مدیریت کنید ، برای نصب افزونه نیز نیاز به کار خاصی ندارید تنها کافیست از منوی افزودن افزونه در مخزن وردپرس جستجو و به صورت آنلاین نصب را انجام دهید و یا برای ویرایش نیز به همین منوال . موضوع اصلی ما دلایل انتخاب وردپرس می باشد

همه چیز آنلاین اتفاق می افتد

در وردپرس از نصب افزونه تا قالب به صورت آنلاین انجام می شود و دیگر نیازی به دانلود و آپلود آنها ندارید علاوه بر این می توانید پوسته خود را هم به صورت آنلاین در پیشنمایش سفارشی سازی کنید به طوری که نه نیاز به کد نویسی و نه نیازی به ذخیره و بررسی مجدد داشته باشید.

با پیشرفت وردپرس افزونه های تولید شدند که با استفاده از آنها می توان به صورت آنلاین طراحی های بسری بسیار زیبایی را انجام داد که آنها را صفحه ساز ها نامیده اند که کاملا در محیط ویژوال ( محیطی که در آن به صورت کشیدن و رها کردن طراحی صورت میگیرد که معروف ترین این ابزار ها همان نرم افزار معروف visual basic می باشد ) قالب خود را طراحی کنید . و دیگر نیاز به کد نویسی نداشته باشید. دانلود افزونه وردپرس صفحه ساز ویژوال کامپوزر visual composer

یا برای کد نویسی نیز امکانات و ابزار های طراحی و تولید شده اند که با استفاده از آنها می توانید به راحتی بدون نیاز به استفاده از ادیتور ها ( ویرایشگر ها ) و ide ها کد های خود را بنویسید . و حتی به صورت آنلاین آنها را مشاهده کنید.

رایگان استفاده کنید

علت اصلی انتخاب سی ام اس یکی از آنها رایگان بودن آن است و وردپرس تقریبا در میان همه سی ام اس ها میزان بیشتری از ابزار ها و قالب های رایگان وردپرس  پشتیبانی می کند به طوری که در مخزن وردپرس بیش از هزاران قالب و افزونه که هر کدام برای کاربرد های خاصی تولید شده اند موجود است .

قدرتمند عمل کنید

سطح دسترسی شما به عنوان کسی که از وردپرس استفاده می کند به مراتب بیشتر از دیگر سی ام اس هاست به طور مثال با سی ام اس معروف دیگری به نام جومولا مقایسه می کنیم . برای افزودن یک مطلب با دسته بندی و برچسب در جوملا شما ابتدا باید از منو های مربوطه دسته بندی خود را اضافه کنید و سپس به قسمت نوشته رفته و در آن شروع به نوشتن کنید این در حالیست که در وردپرس به سادگی بعد از ورود به منوی افزودن نوشته می توانید کاملا نوشته خود را هم دسته بندی دار و هم برچسب گذاری شده منتشر کنید.

سئو بسیار عالی

تقریبا تمام متخصص های سئو و بهینه سازی بر این نکته واقفند که برای سئو بهترین سی ام اس وردپرس می باشد ، این دلایلی از جمله استاندارد سازی هسته که تاثیر خیلی کمی دارد اما با استفاده از این فاکتور مدیر به مراتب راحت تر مقاله را منتشر و مدیریت می کند و خود باعث افزایش و رشد در سئو می شود. وجود پلاگین های مختلف سئو که همگی به بهبود وضعیت وب سایت و کدهای آن کمک و علاوه بر آن در تولید ماقالات سئو شده و کاربر پسند کمک شایانی می کنند به طوری که برای مثال افزونه یواست سئو می تواند در قسمت نوشته به شما فاکتور های مهم سئو را گوشزد کند تا در صورت اشکال در آن شما این موارد را رفع کنید .

مطالعه مقالات آموزش سئو وردپرس

سهولت در استفاده برای طراحی از جمله موارد مهم در سئو محصوب می شود زیرا هر چه مدیر وب سایت در اجرای پروژه طراحی رابط کاربری و تولید محتوای خود ساده تر دسترسی داشته باشد به مراتب وقت و انرژی بیشتری برای تولید محتوای غنی که از عوامل مهم و تاثیر گذار در سئو است می گذارد بدین ترتیب سئو قوی تری نسبت به دیگر سی ام اس ها میتواند داشته باشد.

امنیت را تجربه کنید

باور غلط بسیاری از کابران امنیت ضعیف وردپرس می باشد . مسلاما هر چیزی که بشر آن را تولید می کند دارای نواقص بسیار زیادی می باشد .حتی بزرگترین کمپانی های جهان مانند گوگل نیز امنیت صد در صدی را تامین نمی کنند و آنها نیز قابل نفوذ می باشد ، دیگر تصور غلط در رابطه با وردپرس حیطه امینت این است که کاربران می گویند چون وردپرس متن باز ارائه می شود پس صد در صد هکر ها و عوامل مخرب وب نیز به آن دسترسی دارند و قطعا راه های نفوذ به آن را شناسایی و از آن سوء استفاده خواهند کرد. کاملا این درست است اما باید توجه کرد که این فکر نیز برای توسعه دهندگان وردپرس هم پوشیده نبوده و قطعا آنان چاره هایی برای جلوگیری از نشر اطلاعات ایمنی و حفره های امنیتی وردپرس کرده اند یکی از آنها چرخه ایست که هنگام فراخوانی داده های وردپرس از دیتابیس اتفاق می افتد است این پروسه آنقدر پیچیده و مکررا بررسی و چک می شود که تقریبا نفوذ به آن غیر ممکن است . شما با رعایت چند ترفند ساده میتوانید امنیت وردپرس را تامین کنید.

برنامه نویسی کنید

اکثر کاربران حرفه ای و توسعه دهندهای دیگر سیستم ها به دلیل های مختلف از جمله محیط برنامه نویسی مناسب و اینکه برای اینکار نیاز به مستندات قوی ، ویرایشگر مناسب ، تعامل مناسب میان اتفاقات توسعه ای و انعطافپذیری مناسب وردپرس را انتخاب می کنند شما به سادگی با مطالعه مستندات وردپرس متوجه چگونگی برنامه نویسی برای آن خواهید شد کافیست که زبان برنامه نویسی php را به خوبی آشنایی داشته باشید . تنها برای افزودن امکان جدید و برنامه نویسی کافیست تا درون فایل توابع وردپرس کد های خود را به آن الصاق و یا در افزونه جدیدی بنویسید که این کار نیز به سادگی امکان پذیر است

انعطاف پذیزی مناسب

قابلیتی که وردپرس همه مارا مجذوب خود کرده است قابلیت استفاده از آن برای طراحی سایت های مختلف با کاربرد های متفاوت است مانند طراحی سایت های فروشگاهی ، شرکتی ، سازمانی ، شخصی ، هنری و دیگر وب سایت ها می باشد به طوری که با سادگی تمام میتوانید قالب فروشگاهی خود را به طور مثال انتخاب و نصب کنید کار تمام است شما دارای یک فروشگاه زیبا شده اید و یا با انتخاب پوسته شرکتی مطابق باسلیقه و موضوع فعالیت شرکتتان میتوانید یک سایت شرکتی مناسب و در خور شرکت طراحی کنید. از این گذشته شما با استفاده پلاگین های حرفه ای وردپرس می توانید به سادگی قابلیت ها و امکاناتی را به سایتتان اضافه کنید که به سادگی کاربرد پذیری سایت را دو چندان کند.

پشتیبانی مناسب

وردپرس به دلیل متن باز بودن آن دارای میلیون ها توسعه دهنده و پشتیبان در سراسر وب می باشد و با توجه به پیشرفت و سادگی و قابلیت های بی شمار آن وب سایت های زیادی در حال پشتیبانی وردپرس به صورت رسمی و غیر رسمی در جهان هستند از ارائه قالب ها و افزونه های آن گرفته تا وب سایت هایی که برای شما فعالیت مدیریتتان را به راحتی انجام میدهند در حال پشتیبانی وردپرس هستند و شما قطعا پس از فعالیت چند وقته و پیگیری آموزش های وردپرس میتوانید هم پشتیبان وردپرس شوید.

پشتیبانی آپ تم

سریع باشید

قطعا سرعت در دنیای امروز اهمیت بالایی دارد در زمانی که همه چیز در لحظه اتفاق می افتد و دنیا به دهکده جهانی تبدیل شده است سرعت به اصلی ترین رموز موفقیت تبدیل شده است شما باید به سرعت تمام ایده های خود را عملی کنید و بر روی آن کار کنید . در فضای مجازی وردپرس بستر مناسبی را برای کسانی که به سرعت اهمیت میدهند فراهم کرده است هم از طرف کاربری که با استفاده از تاکتیک های افزایش سرعت سایت میتوانید به سادگی وب سایتی سریع را در دسترس عموم قرار دهید و هم به دلیل سهولت استفاده از وردپرس می توانید در سریع ترین حالت های ممکن با استفاده از ترفند های خاص حتی در کسری از دقیقه وب سایتتان را بروز کنید . و محتوای خود را که قطعا عامل اصلی موفقیت وب سایت است تولید و منتشر کنید.

تعاملی کار کنید

شیرینی وردپرس در استفاده آن خلاصه نمی شود وجود بستر های مناسب برای ارتباط مستقیم و جذاب میان کابران یکی دیگر از طعم دهنده های شیرین ودرپرس است به طوری که با استفاده از یک محیط ساده و زیبا میتوانید با کاربرانتان به تعامل و گفتگو دریافت بازخورد بپردازید.ارتباط با کاربران از بارزترین خصوصیت های وب سایت های پویا می باشد و پویایی وب سایت را همین تعریف میکند.

شخصی سازی بی نهایت

وردپرس ساده ، شیرین و متن باز است این یعنی میتوانید به راحتی هر نوع ویرایشی را درون آن انجام دهید به عنوان مثال میتوانید محیط پیشخوان را ویرایش کنید و یا نسخه هایی را از وردپرس طراحی کنید که به کمک آن نسخه های تجاری وردپرس را ارائه دهید و کسب درآمد مناسبی را داشته باشید.

به روز باشید

قبلا و در مطالب فوق توضیح داده شد که سرعت و گستردگی جهان اطراف ما باعث شده تا کسانی که بروز نبوده اند کم کم از دور رقابت خارج شوند پس برای ماندن در عرصه رقابت در فضای مجازی نیاز به بروز بودن هستید یعنی امکانات و ابزار های خود را باید مرتب بروزرسانی کنید خوشبختانه وردپرس در این مورد هم عالی عمل کرده است و با وجود میلیون ها کاربر و توسعه دهنده شاهد بروزرسانی روزانه ابزار های آن هستیم  که به سادگی و رایگان در اختیارما قرار می گیرد.

خب تا به اینجا مواردی را عنوان کردیم که مزیت های وردپرس را توصیف کرده است ( نظر شخصی نویسنده : وردپرس بدون نقص است اصلا تنهی چیزی است که انسان تولید کرده و نقص ندارد ? ) اما خب هر سیستمی نواقص خود را دارد وردپرس هم از این قائله مستثنی نیست ولی از روی آن که میلیون ها کاربر و توسعه دهنده دارد این نواقص روز به روز رفع می شوند .

سوال دیگری که ذهن مارا مشغول خود خواهد کرد این است که خب اوکی وردپرس عالیه اما اگر یک روزی دیگر بروزرسانی و از طرف توسعه دهنده های اصلی پشتیبانی نشوند و نسخه های جدید دیگر تولید نشوند چه ؟

این یک سوال تعمقی است یعنی طوری که خیلی درصد کمی دارد تا این اتفاق بی افتد شما فرض کنید چند سال بر روی پروژه ای زحمت کشیده اید و میلیون ها نفر دیگر از آن استفاده می کنند. تقریبا غیر ممکن است که تصمیم بر عدم پشتیبانی آن بگیرید .و دیگر نسخه های بعدی را ارائه ندهید . حتی اگر چنین باشد که شما دیگر نسخه های جدیدی را ارائه ندهید با توجه به کسرت استفاده از سیستم شما قطعا کسانی هستند که این کار را ادمه میدهند زیرا برای آنها سود آوری دارد و تا زمانی که زمانی که این اتفاق بی افتد ادامه خواهند داد.

وباز هم سادگی را بر دیگر عوامل موثر ارجع تر میدانیم به طوری که برای استفاده از وردپرس چه در نصب و راه اندازی و چه در توسعه آن سادگی کاملا ملموسی را لمس می کنیم .

با تشکر از همراهی شما عزیزان – شاد باشید.

 

منبع: آپ تم

مروری بر مطالب

آموزش کامل نحوه زیاد کردن سرعت ایندکس سایت

آموزش کامل نحوه زیاد کردن سرعت ایندکس سایت خدمت شما همراهان گرامی سلام عرض میکنم، در این جلسه میخواهم درباره…

چرا برای ساخت فروشگاه اینترنتی از ووکامرس استفاده می کنیم ؟

چرا برای ساخت فروشگاه اینترنتی از ووکامرس استفاده می کنیم ؟ سلام عزیزان اگر در اینترنت جستجو کرده باشید و…

ارسال دیدگاه