/ در آموزش وردپرس / نویسنده

آموزش کار با افزونه Ajax Search Lite

آموزش کار با افزونه Ajax Search Lite برای جستجو در وردپرس

سلام دوستان؛

گاهی به یک جستجوگر حرفه ای برای سایتمان نیاز داریم که به وسیله آن کاربران ما بتوانند خواسته های خودشان را به بهترین شکل جستجو کننداین امر وقتی که طول عمر سایت بالا رفته باشد و تعداد مطالب انباشته شده در سایت هم زیاد باشد ضروری است  که این یعنی مخاطب فقط می تواند تعداد محدودی از مطالب شما را ببیند و در نتیجه تنها راه حل برای سایت با این شرایط آن است که یک جستجوگر در سایت داشته باشیم که مخاطب با جستجو در آن بتواند به مقالات مدنظرش دسترسی داشته باشد.مطمئن باشید این امر باعث افزایش رضایت مخاطبین سایت خواهد شد.

امروز می خواهیم در وردپرس افزونه ای را به شما معرفی کنیم که هم ساده باشد و هم بتواند تمام کارهایی که در بالا گفتیم را برای شما انجام دهد.این افزونه بسیار ساده و کامل امکان یک جستجوی ایجکسی کامل را به سایت شما اضافه می کند.در ادامه نحوه کار با این افزونه وردپرسی رایگان را به شما آموزش خواهیم داد.

افزونه Ajax Search Lite

 Ajax-Search-Lite-—-WordPress-Plugins

این افزونه یک موتور جستجوگر حرفه ای برای وردپرس است.این افزونه به سایت شما یک باکس جستجوی پویا و ایجکسی زیبا که در آن می توانید انواع فیلترهای مد نظرتان را تنظیم کنید ، اضافه می کند .فیلتر هایی مانند :دسته دلخواه،انواع پست دلخواه و …….

نکته!!! این افزونه توسط همیار وردپرس فارسی سازی شده است و از همین جا می توانید فارسی شده ی آن را دریافت کنید!

نصب و فعال سازی

افزونه را در پنل وردپرس نصب و فعال کنید. پس از نصب و فعال سازی این افزونه یک گزینه جدید با نام Ajax Search Lite در منوی پیشخوان وردپرستان اضافه می شود.برای تنظیم افزونه بر روی Ajax Search Lite کلیک کنید .

Ajax-Search-Lite_1

پس از نصب و فعال سازی کد کوتاه افزونه را در صفحه و ساختار (template) مد نظرتان که دوست دارید این جستجوگر در آن قرار بگیرد، قرار دهید.برای دسترسی به این کد ها بر روی  Ajax Search Lite کلیک کنید ،در قسمت بالای صفحه کد کوتاه جستجو و کد کوتاه ساختار را خواهید دید.

 Ajax-Search-Lite_2
مثال:
ما برای صفحه خانه می خواستیم که این جستجو گر قرار بگیرد.مثل تصویر ، کد کوتاه افزونه را در صفحه خانه قرار دادیم.
Ajax-Search-Lite_3

تنظیم افزونه

تنظیمات این افزونه شامل پنج قسمت اصلی آپشن های ورودی ،گزینه های تصویر ، گزینه های ظاهر ، تنظیمات طرح ها ، پیشرفته می شود که در ادامه قسمت های مهم و کلیدی را برای شما شرح خواهیم داد.

آپشن های ورودی:

Sources:در این قسمت عمومی ترین تنظیمات این افزونه را می توانید انجام دهید.

زمینه:در قسمت زمینه می توانید ظاهر کلی و استایل جستجو گر در سایتتان را مشخص کنید.

Ajax-Search-Lite_4-768x278

شما می توانید جاهای مختلفی که دوست دارید افزونه در آنها جستجو کند را مشخص کنید.

Ajax-Search-Lite_5Ajax-Search-Lite_6 شما در این جستجوگر می توانید مشخص کنید که این جستجوگر در فیلد های دلخواهتان عمل جستجو را انجام دهد.البته شما برای کار با این قسمت باید زمینه های دلخواه (custom field ) در وردپرس را از قبل بشناسید.

Ajax-Search-Lite_7

 

Autocomplete & Suggestions:

شما در این قسمت می توانید تنظیمات بخش پیشنهاد دهنده های خودکار این جستجوگر را انجام دهید.تنظیماتی در مورد پشنهاد دهنده گوگل ،تعداد کاراکترهاوغیره.فقط یادتان نرود زبان پیشنهادات را persian قرار دهید.

 

Ajax-Search-Lite_81-768x634

گزینه های تصویر

در این قسمت می توانید در مورد تصاویر در هنگام جستجو تصمیم بگیرید.انتخاب منبع تصویر اولیه از مهم ترین قسمت های این بخش از تنظیمات می باشد . گزینه هایی که در لیست این قسمت می بینید به ترتیب

  • تصویر شاخص:Featured Image
  • محتوی پست:Post Content
  • گلچین پست:Post Excerpt
  • فیلد دلخواه:Custom Field
  • عکس صفحه:ScreenShot
  • عکس پیش فرض:Default Image
  • غیرفعال:Disabled

Ajax-Search-Lite_9-768x616

گزینه های ظاهر

در این قسمت می توانید تنظیماتی که برای تنظیم ظاهر این جستجوگر و آپشن های مربوط به آن را انجام دهید.قسمتهایی که در تصویر نشانه گذاری شده اند حتما باید تنظیم شوند.

Ajax-Search-Lite_10-768x392

در ادامه این قسمت می توانید دسته ای که نمی خواهید در خروجی جستجوها نمایش داده شود را در باکس سمت راست قرار هید و از نتایج حذفش(کادر نارنجی) کنید. در آخر متنی که در عنوان خروجی این جستجو گر برای دسته ها نمایش داده می شود(کادر قرمز) را تنظیم کنید.

Ajax-Search-Lite_11-768x499

خروجی تنظیمات این قسمت را در تصویر زیر می بینید.

Ajax-Search-Lite_15

Analyticd Integration:

شما در این افزونه می توانید این جستجوگر را به گوگل آنالایتیک وصل کنید.برای اینکار در منوی پیشخوان وردپرستان به Ajax Search Lite  بروید سپس بر روی Analyticd Integration کلیک کنید. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات جستجو در خروجی گوگل آنالایتیک سایتتان کد کوتاه این جستجوگر را به گوگل آنالایتیک سایتتان اضافه کنید.

Ajax-Search-Lite_12

Ajax-Search-Lite_131

پس از مدتی در صفحه گوگل آنالایتیک سایتتان تجزیه و تحلیل خروجی این جستجو گر مانند تصویر زیر دیده خواهد شد.

Ajax-Search-Lite_14

 

پس از انجام تمام تنظیمات خروجی این جستجوگر را در تصویر زیر می بینید.

Ajax-Search-Lite_16-768x282

جمع بندی!

در این مقاله با هم یک جستجوگر حرفه ای به نام Ajax-Search-Lite را شناختیم و دیدیم که این افزونه سعی کرده است تمام امکانات موردنیاز برای یک جستجوگر حرفه ای را در اختیار ما قرار دهد.

دانلود افزونه ی فارسیAjax Search Lite

منبع : همیار وردپرس

مروری بر مطالب

آموزش زوم کردن روی تصویر محصولات در ووکامرس

آموزش زوم کردن روی تصویر محصولات در ووکامرس سلام دوستان؛ با وجود آنکه امروزه گرایش مردم کم کم به سمت…

آموزش نحوه فروش محصولات مجازی

آموزش نحوه فروش محصولات مجازی سلام؛ آموزش های ما تا امروز در مورد ساخت فروشگاه برای محصولات فیزیکی و فروش…

ارسال دیدگاه